دکتر حمید کوچه باغی

پزشک عمومی


برنامه هفتگی

عسل وزنتان را کاهش می دهد بخش دوم

دلیل اصلی اینکه بسیاری از ما برای کاهش وزن تلاش میکنیم این است که مقدار زیادی قند و غذاهای فراوری شده مصرف میکنیم. وی افزود حتی غذاهای ظاهراً سالم و کم چرب نیز اغلب با قندهای مخفی و یا آرد سفید درست شدهاند که در بدن سریع به قند تبدیل میشوند؛ بنابراین مصرف بالای شکر به دلیل کالری موجود در آن و نداشتن ویتامینها و مواد معدنی باعث افزایش وزن میشود؛ اما برخلاف تصور عسل که منبع خوب مواد مغذی است در کاهش وزن بسیار موثر میباشد.

وی با اشاره به اینکه بیشتر چربیها به عنوان یک منبع مصرف نشده در بدن ذخیره و باعث حجم و وزن میشود، گفت: عسل باعث کار گیری چربیهای ذخیرهشده میشود و با سوزاندن آن انرژی فعالیت روزانه را فراهم میکند و با کاهش وزن تدریجی از چاقی پیشگیری میکند.

لازم است بدانید در شرایطافسردگیمغز پیامهایی ارسال میکند تا قند را از هر منبع دیگر که میتواند از بدن بگیرد و به مغز برساند. برخی از این پیامها منجر به حس سیریناپذیری از مصرف قندها میشوند که باعث میشود انسان نتواند جلوی خود را در مصرف شیرینی وشکلاتبگیرد؛ اما خبر خوب این است که مصرف عسل این چرخه را به کلی واژگون میکند.

مصرف یک نوشیدنی شیرین شده با عسل در شب هنگام موجب کاهش استرس شبانه فرد میشود. به انسان اجازه میدهد تا راحت تر بخوابد و در نتیجه بدن فرد فرصت پیدا میکند تا به بازیابی، تعمیر و سوخت و ساز بپردازد نه اینکه فقط ذخیره کند. همین امر موجب سوزاندن چربی بدن میشود.
از آنجایی که عسل توسط زنبورها و از شهد گلها درست میشود تا حدودی موجب هضم قندها و تغییر ترکیبات آنها میشود که خود بر روش سوخت و ساز بدن ما تأثیر میگذارد. مطالعات نشان دادهاند زمانی که ما یک فنجان چای شیرین شده با عسل مینوشیم، یا در ماست عسل میریزیم، قند عسل رفتاری کاملا متفاوت با قند سفید یا شکر در بدن دارد.

خبر جالبتر آنکه آزمایشهای انجامشده توسط محققان انگلیسی نشان داد مصرف روزانه یک قاشق چایخوری پر عسل سطح قند خون را افزایش که نمیدهد هیچ، کاهش هم میدهد؛ و این ویژگی است که درباره قند و شکر سفید کاملا برعکس است.

پس به طور کلی برخلاف شکر، عسل در رژیم غذایی کاهش وزن توصیه میشود چرا که فواید اصلی زیر را برای بدن دارد:

* این ماده غذایی سرشار از آنتیاکسیدان و ضدمیکرب است. عسل همچنین حاوی 22 اسیدآمینه و مواد معدنی ضروری در فرایند کاهش و کنترل وزن است.
* مواد معدنی موجود در عسل همان طور که در بالا توضیح داده شد نقش مهمی در پیشگیری از چاقی بر عهده دارند.
* عسل همچنین نقش مهمی در بهبود فرایندهای گوارشی و هضم و جذب مواد در بدن ایفا میکند؛ و همهی ما میدانیم که هضم و جذب ناکارامد مواد غذایی در دستگاه گوارش میتواند به افزایش وزن منجر شود.

همهی این تأثیرات بدان معنی است که عسل موجب از فعالیت افتادن سلولهای تنظیم قند خون در مغز نمیشود بلکه به این ریاست محترم بدن اطمینان میدهد که سوخت لازم خود برای کارکرد مطلوب را دارد. در آخر لازم است برای بار دوم تاکید کنیم این تأثیرات مثبت مصرف عسل در کاهش وزن در صورتی ممکن است که در رژیم غذایی به کلی جایگزین قند و شکر صنعتی گردد و اعتدال در مصرف آن هم از قلم نیفتد.

عسل وزنتان را کاهش می دهد


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان طیب ، ساختمان نقش جهان ، طبقه سوم
تلفن : 32239966 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیبرنامه هفتگیخدمات مطبخدمات زیباییمطالب و مقالاتمقالات مربوط به پوست و موسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرقبل و بعد بیماران