دکتر حمید کوچه باغی

پزشک عمومی


برنامه هفتگی

نیازهای غذایی نوجوانان بخش دوم

تغییرات جسمانی در کودکان باعث افزایش نیازهای تغذیه ای آنها می گردد و تغییرات عاطفی، ذهنی و اجتماعی آنها تأمین این نیازها را تحت تأثیر قرار می دهد.

در دوره نوجوانی انرژی مورد نیاز برای پسران بین 2000 تا 3900 کالری و برای دختران بین 1500 تا 3000 کالری در روز است. نیازبه انرژی در نوجوانان به میزان وسیعی به سرعت رشد، اندازه بدن و فعالیت فیزیکی بستگی دارد. یک دختر غیر فعال و کم تحرک پانزده ساله که رشدش نسبتا ثابت شده است، ممکن است روزانه به کمتر از 2000 کالری انرژی نیاز داشته باشد. البته این میزان در صورتی است که او بخواهد از اضافه وزن جلوگیری کند. بنابراین دختران نوجوان بایستی توجه بسیاری به انجام فعالیتهای جسمانی و انتخاب غذاهای مفید جهت تأمین نیازهای غذایی شان داشته باشند.

نوجوانان در مرحله بلوغ، با وجود احتیاج زیاد به تغذیه سالم، معمولاً آن طور که باید از تغذیه متعادل استفاده نمی کنند. باید به آنها نکات مهم تغذیه سالم را آموزش داد تا با استفاده مرتب از تمام گروههای اصلی غذایی، از رژیم غذایی متنوع، ویتامینها و املاح مورد نیازشان برخوردار شوند.

در ضمن باید به یاد داشته باشید که سهم مواد غذایی در یک گروه، به علت اختلاف ترکیب شیمیایی آنها با یکدیگر متفاوت است. با این حال مواد غذایی موجود در هر گروه را می توان به جای هم مصرف کرد.

جدول شماره یک، شما را برای انتخاب بهترین مواد خوراکی از گروههای ششگانه غذایی راهنمایی می کند. آهن یک ماده مغذی خاص و بسیار مهم است. نیاز به آهن در دختران با شروع دوران قاعدگی افزایش می یابد و در پسران نیز این نیاز به علت توسعه توده عضلانی زیاد می شود. افزایش نیاز به آهن خصوصا در دخترانی که گوشت )غنی از آهن( مصرف نمی کنند و دریافت انرژیشان کم است، به خوبی پاسخ داده نمی شود. همچنین نوجوانی، زمان حساسی از لحاظ رشد استخوان است و نیاز به کلسیم در طول این سالها به حداکثر مقدار خود می رسد. متأسفانه بسیاری از نوجوانان دریافت کلسیمی کمتر از میزان مورد نیازشان دارند. این دریافت کم در طول دوران رشد سریع، خصوصا اگر فرد کم تحرک باشد، ممکن است باعث ایجاد اختلال در رشد توده استخوانی گردد. دستیابی به حداکثر رشد توده استخوانی، بهترین راه جهت حفظ استخوان از شکستگی و ابتلا به بیماریهای استخوانی می باشد. در این زمینه دختران نوجوان بیشتر در معرض خطر هستند؛ خصوصا اگر همزمان با افزایش نیاز به کلسیم، مصرف شیر( و در نتیجه دریافت کلسیم ) را کاهش دهند.

برخی مواد مغذی که معمولاً در رژیم این گروه محدود می باشند، شامل روی، آهن، ویتامینهای B6,D,A و فولات هستند.

نیازهای تغذیه ای نوجوانان بخش اول


آدرس مطب : صفهان خیابان توحید میانی ، حدفاصل چهارراه توحید و چهارراه پلیس ، جنب بانک پاسارگاد
تلفن : 36263837 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم غذایی ورزشکار باید صفحه اصلیبیوگرافیبرنامه هفتگیخدمات مطبخدمات زیباییمطالب و مقالاتمقالات مربوط به پوست و موسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرقبل و بعد بیماران